راهنمای بخش مدیریت محتوای سامانه طراحی سایت پراش

راهنمای ذیل شامل بخش های زیر است:
 
 1. مقدمه
 2. ورود
 3. داشبورد
 4. ماژول درباره ما
 5. ماژول اخبار
 6. ماژول صفحات جدید
 7. ثبت محتوای زبان های خارجی
 8. پشتیبانی، انتقاد و پیشنهاد
 
 1. مقدمه
 
سامانه مدیریت محتوای طراحی سایت پراش، یک چارچوب کاری بسیار ساده و یکپارچه جهت ایجاد، ویرایش و حذف اطلاعات محتوای سایت است. در این سامانه لیست ماژول های مورد استفاده در سایت نهایی در منوی عمودی سمت راست موجود بوده و نیز پرکابردترین ماژول ها در صفحه ای به نام داشبورد قرار دارد. مدیرسایت می تواند با انتخاب هریک از ماژول ها چه از طریق داشبورد و یا از طریق منوی عمودی سمت راست، اقدام به دستکاری محتوای آن ماژول جهت نمایش در سایت نهایی کند. همچنین در قسمت پایین منوی عمودی سمت راست هم، امکان مشاهده سایت نهایی و نیز تغییر رمزعبور مدیر و یا خروج از سامانه وجود دارد. دقت شود که حتما جهت خروج از سامانه از این بخش استفاده گردد.
در راهنمای پیشرو، نکاتی درباب نحوه ورود، صفحه داشبورد، و برخی از ماژولها به عنوان نمونه چون ماژول درباره ما، اخبار، صفحات جدید و منوی افقی ارائه خواهد شد.
 
 
 1. ورود:
 
جهت ورود به بخش مدیریت محتوای سامانه طراحی سایت پراش می توانید از طریق لینک درج شده در سایت با نام ورود کاربران  و در غیر اینصورت از آدرس مستقیم بخش مدیریت محتوا به صورت زیر استفاده نمایید:
http://www.دامنه نام /fa/Login_Ctrl
مانند:
http://www.bwf.ir/fa/Login_Ctrl
 
 1. داشبورد
 
سپس با ثبت   نام کاربری و رمز عبور دریافتی از واحد پشتیبانی می توانید وارد سامانه مدیریت محتوای طراحی سایت پراش شده و با صفحه داشبورد اولیه سامانه است مواجه شوید.
صفحه داشبورد شامل ماژول های استفاده شده و قابل مدیریت در طراحی سایت شما می باشد. سایر ماژولها و نیز بخش های نظیر صفحات کاربر، فایل های کاربر(جهت آپلود مستقیم فایل)، آمار بازدیدکنندگان(در صورت دریافت اسکریپت از سایت های آماردهنده)، تنظیمات، دسترسی ها و در نهایت گزینه مشاهده سایت از منوی عمودی کناری در دسترس می باشد.
حال برای مدیریت محتوای هریک از ماژول ها می توانید به مثال های زیر توجه کنید. مابقی ماژول ها نیز غالبا از روش نمونه های ذیل به صورت یکپارچه تبیعیت می کنند.
 
 1. ماژول دربار ما
 
برای تغییرمحتوای این ماژول همانطور که در تصویر زیر می بینید، پس از انتخاب آن از طریق داشبورد و یا منو مدیریت ها، با یک ویرایشگر html مواجه می شوید. توسط این ابزار قدرتمند خواهید توانست محتوای مورد نظر خود را به صورت html تولید کرده و با زدن دکمه ثبت، تغییر آن را نهایی کنید.
نکته جالب توجه اینکه برای قرار دادن یک عکس در متن خود نیاز به بارگزاری مستقیم آن عکس بر روی سرور نبوده و صرفا از طریق drag-drop می توانید عکس خود را وارد متن نمایید.
 
 1. ماژول اخبار
 
حال می خواهیم ماژولی کمی پیچیده تر را بررسی کنیم.ماژول هایی مانند ماژول اخبار، محصولات، مطالب و ... ماژول هایی هستند که می توانند در بطن خود چند سطح از دسته بندی داشته باشند. به همین جهت برای مدیریت محتوای آنها یک روش درختی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب که اگر مدیرسایت وارد هریک از این نوع ماژولها شود با سه آیکون مواجه خواهد شد. این سه آیکون جهت ایجاد پوشه جدید، زیرپوشه جدید و یا حذف مورد استفاده قرار می گیرند. که مثلا در ماژول اخبار به معنی ایجاد گروه خبری جدید، خبر جدید و حذف اخبار یا گروه های آن می باشد.
روش استفاده نیز به این ترتیب است که جهت ایجاد پوشه جدید(در اینجا گروه خبری جدید) پس از کلیک روی آیکون مربوطه نام پوشه را انتخاب و تایید می نماید.
جهت ایجاد دسته جدید(در اینجا خبر جدید) نیز پس از کلیک روی آیکون مربوطه، اطلاعات لازم چون پوشه والد، نام، عکس، تاریخ و... ثبت خواهد شد. دقت کنید که جهت نمایش یک خبر در بخش اخبار چرخان(و به تناظر آن در ماژول های دیگر) تیک مربوط به نمایش در بخش اخبار ویژه( یا مثلا در بخش محصولات، تیک نمایش به عنوان محصول برتر) را بزنید.
جهت حذف نیز پس از کلیک بر روی آیکون حذف از بخش ابتدایی، گروه یا زیرگروه موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه تایید را کلیک کنید. دقت کنید که با حذف یک گروه، تمامی زیرگروه های آن نیز حذف خواهند شد و این عمل قابل بازیابی نیست.
مورد بعدی در مدیریت محتوای یک ماژول، ویرایش اطلاعات موجود است. برای این کار نیز در لیست درختی نمایش داده شده اگر بر روی هریک از گروه ها یا زیرگروه های آن کلیک نمایید، پس از چندثانیه اطلاعات موجود جهت ویرایش نمایش داده خواهند شد.
 
 1. ماژول صفحات جدید
 
با استفاده از این ماژول مدیرسایت می تواند به تعداد نامحدود(محدود به حجم هاست) صفحات جدید در قالب فعلی سایت و با فرمت html تولید کنید. هریک از صفحات تولید شده نیز دارای آدرس مستقیمی خواهد بود که می توانید درهرجای لازم به آن لینک شود. به عنوان نمونه اگر صفحه جدید، صفحه ای با عنوان "طراحی سایت پراش" بوده، زبان انتخاب فارسی و نام دامنه سایت نهایی هم bwf.ir باشد،
آدرس مستقیم صفحه جدید تولید شده
خواهد بود.
 
 1. ثبت محتوای زبان های خارجی
 
جهت ورود اطلاعات سایت برای زبان های دیگر مانند زبان انگلیسی، عربی و ... فقط کافیست پس از ورود به سامانه مدیریت محتوا از بالای صفحه سمت چپ نام زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. از این پس هر محتوایی که در ماژول های مختلف ثبت کنید، در وب سایت نهایی در زبان انتخابی نمایش داده خواهد شد.
 
 
 
 1. پشتیبانی، انتقاد و پیشنهاد
جهت دریافت پشتیبانی، بیان نقطه نظر و پیشنهادات خود در خصوص این سامانه با پست الکترونیک سامانه پراش به آدرس [email protected] در تماس باشید.
 
 
آیا نیاز به راهنمای بیشتر دارید؟ کلیپ های آموزش تصویری سامانه پراش را از اینجا ببینید.